Elektrownia Ostrołęka B zmodernizuje jeden ze swoich kotłów, aby zmniejszyć jego emisyjność i przedłużyć funkcjonowanie. Umowa z wykonawcą prac została już podpisana, a modernizacja będzie zrealizowana w tym roku.
Kocioł węglowy nr 3, dzięki modernizacji, będzie mógł współspalać biomasę do 50 proc. udziału energetycznego (w porównaniu do obecnych 30 proc.). Dzięki zaplanowanym na ten rok pracom emisyjność bloku energetycznego nr 3 spadnie poniżej 550 g CO₂/kWh, co stanowi krok w kierunku ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Parametry zmodernizowanego kotła będą również zgodne z wymogami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej.
Gruntownie przygotowany projekt
Zawarcie umowy z wykonawcą modernizacji poprzedziły odpowiednie analizy, pomiary i testy samej instalacji pod względem m.in. logistycznym i technologicznym. Potwierdziły one, że zwiększenie poziomu współspalania biomasy w kotle jest możliwe do osiągnięcia i bezpieczne po przeprowadzeniu odpowiedniej modernizacji instalacji. Zakres niezbędnych prac obejmuje dostosowanie układu dystrybucji powietrza do komory spalania, a także wprowadzenie zmian w układach sterowania i pomiarów kotła. Zgodnie z przyjętym przez spółkę harmonogramem pełna modernizacja bloku nr 3 powinna zakończyć się w ostatnim kwartale 2025 roku.
Jedyna taka jednostka w północno-wschodniej Polsce
W Elektrowni Ostrołęka B zainstalowane są trzy bloki energetyczne klasy 200 MWe. Po przeprowadzonych modernizacjach moce zainstalowane w każdym z nich wynoszą obecnie 230 MWe. Łącznie, ta jedyna w północno-wschodniej części kraju elektrownia systemowa dysponuje więc zainstalowaną mocą elektryczną 690 MWe. Jednostka spełnia też wymagania prawne dotyczące emisji zanieczyszczeń – wyposażona jest w nowoczesne instalacje odsiarczania i odazotowania spalin oraz zmodernizowane elektrofiltry, które skutecznie redukują emisję pyłów. Grupa Energa angażuje się w poprawę efektywności ekologicznej, dbając o zgodność z obowiązującymi normami ochrony środowiska.